Michał Toczek reprezentowany przez bluebird artists

24 listopada, 2022

Reżyser młodego pokolenia, student ostatniego roku Szkoły Filmowej w Łodzi, Michał Toczek, zasila dział reżyserów fabularnych impresariatu bluebird artists.

Michał jest autorem krótkometrażowych filmów pokazywanych i nagradzanych w kraju i za granicą oraz spotów społecznych i reklam. Jego fabularna etiuda „Martwe Małżeństwo” otrzymała wiele nagród na polskich festiwalach – m.in. Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich na olsztyńskim WAMA Festivalu oraz kilkanaście innych nagród i wyróżnień na festiwalach takich jak Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Młodzi i Film w Koszalinie i wielu innych. Film pokazywany był również na zagranicznych festiwalach, m.in. w Leuven i Tiranie.

Michał zdobywał doświadczenie pracując jako II reżyser planowy filmu „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka oraz „Słoń” Kamila Krawczyckiego. Jego debiut dokumentalny pt. “Strawberry boys”, pokazywany na festiwalach w kraju i za granicą, otrzymał nagrodę za najlepszy montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz wyróżnienie na lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie. W 2021 roku, wspólnie z Olą Hulbój, Michał otrzymał nagrodę za reżyserię w konkursie Branded Stories Papaya Young Directors.

W opowiadaniu historii zapewne pomaga mu reporterskie doświadczenie – podczas studiów pracował w Gazecie Wyborczej. W kinie ceni najbardziej czułe podejście do bohaterów i błyskotliwy humor a za swoich mistrzów uważa Kena Loacha i Mike’a Leigha.